Bylo, nebylo…, za dávných časů…žil, byl…takhle začínají pohádky. Já vám povím jednu malinkou a úúúplně pravdivou, jak to bylo v jednom mlýně se strašidly. Tak tedy poslouchejte, milé děti. Bylo, nebylo…
Ve mlýně žil mlynář se svou dcerou. Mlynář pracoval ve mlýně, dcera v hospodářství. Na ně samotné toho bylo moc, a tak jim pomáhali ve mlýnici Skřítci. Mlynářští. Takoví malí trpaslíčci, jen celí v bílém, když jsou pořád od mouky. Starali se, aby všechna táhla správně tahala, kola se točila, obilí se mlelo. Na pořádnou mouku, na chleba i koláče. A to víte, takový mrňousci nejsou žádní hrdinové, natož strašidla! Ti pracují, až všechno utichne a spí. O rybník zas pečoval vodník, aby tam voda jen tak nestála, hezky tekla do náhonu na mlýnské kolo. Vodní víly se snažily, aby voda byla čistá a neusadily se v ní třeba sinice! To by byl malér, protože sinic se jen tak nezbavíš, to jsou pěkný potvory. Jakýpak by tam bylo koupání a rybaření! Která ryba by tam chtěla se sinicema být. Žádná.
Jejda, já zapomněla, pravdivá ta pohádka je. Takže… Od Pohádkového zámku Lysice, projdete Lysickou oborou stezkou pro děti, jmenuje se Barevná procházka hraběnky Matyldy k rybníku Býkovci a u něj ten starý mlýn. Porčův. A v tom mlýně pan mlynář ukazuje, jak se dříve mlelo obilí a jak se z něj pekl v peci voňavý chléb. Všechno si můžete pěkně prohlédnout.
Ach, a ten vodník? Kdepak by stihnul topit lidi a sbírat dušičky! A víly? Všichni byli za celí den prací tak unavení, že si při měsíčku jen občas zatančili. Dnes je vodníků a víl velký nedostatek, vypadá to, že už žádní nejsou. Povím vám tajemství. Jsou, ale už nechodí v zeleném, žádný klobouček a brekeke. Na Porčův mlýn jeden jezdí. Má parádní stroj, Harley – Davidson, vypadá jako motorkář, ale když se pořádně podíváte, uvidíte sem tam pentličku. A vozí si na stroji kočku, gotičku. Samá kůže, piercing, na uších sluchátka, ale strašně ráda tancuje…
A ostatní strašidla? Ta jsou pěkně uložená v Muzeu strašidel v Olešnici. Není to daleko a uvidíte tam Polednici, Divoženku, místního rodáka Raráška, Nevěstu v rakvi, Světlušku či Zrádnou děvečku. Poslechnete si jejich hrůzostrašné historky a můžete se pěkně bát. Kdybyste si chtěly na strašidla zahrát, počkejte si na Muzejní noc v Blansku. Tam se to příšerami a strašidly jen hemží. Vyzkoušejte to!